31. srpna 2014

Upgrade miniVNA - Bluetooth modul

Vlastním staří model miniVNA a jsem s ním spokojen. Při měření venku mi vadí nosit s sebou notebook. Dan YO3GXX vytvořil SW pro Android a popsal na svých stránkách úpravu miniVNA pro připojení přes Bluetooth. Jeho úprava je dost radikální a už dále neumožňuje používat USB připojení kabelem. Já se snažil o co nejlevnější a nejednodušší úpravu s co nejmenším zásahem do miniVNA.

Co budeme potřebovat ? Základem je Bluetooth modul HC-06 s i s adaptérem. Dá se koupit např. na EBay za cca 5 USD.


Bluetooth modul HC-06 s adaptérem
Protože miniVNA používá komunikační rychlost 115200 bd, a modul má výchozí nastavení 9600. Je třeba ho nejdříve přenastavit. To uděláme pomocí převodníku USB UART TTL a nějakého terminálového programu.
Je třeba do modulu poslat tento AT příkaz pro změnu rychlosti:

 AT+BAUD2 

Odpověď by měla být  OK115200.

Dále můžeme změnit jméno zařízení pomocí AT+NAMEminivna.
Tím je Bluetooth modul připraven.

MiniVna rozebereme. Původní miniVna umožňovalo kromě USB připojení tak připojení pomocí sériové linky RS232. K přepínání slouží posuvný přepínač, který přepíná RX,TX procesoru mezi USB a sériovou linkou. Ten využijeme. Pro sériovou linku byl na desce převodník MB3221. Ten je potřeba z desky odstranit (horký vzduch nebo jednoduše odřezat nožičky nožem a pak vyčistit licnou). To je jediný radikálnější zásah.

Odstraněný MB3221
Dále je připojíme přepínač na původní konektor, který sloužil pro připojení sériové linky.
Propojení na konektor sériové linky.
Nyní už nám jen zbývá do volného prostoru umístit Bluetooth modul a připojit napájení na  J6 a RX, TX Bluetooth modulu na J4. Dále je třeba do krabičky z boku.vyvrtat otvor aby přepínač byl přístupný i po zavření krabičky. Mezi USB a Bluetooth připojením volíme tímto přepínačem.

Finální připojení modulu
 V Android marketu stáhneme aplikaci a nainstalujeme. V telefonu nebo tabletu spárujeme Bluetooth a můžeme začít používat.
Ukázka obrazovky aplikace 
Nyní máme v miniVNA zachované obě varianty připojení. Jednoduchou úpravou jsme si rozšířili možnosti hlavně při měření venku. Pokud miniVNA používáme v dílně přes USB kabel stačí jen přepnout přepínač. Pro napájení bezdrátové verze používám power banku určenou pro nabíjení mobilních telefonů.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Hello Ondrej,

I like your solution very much! Much easier and cheaper than the YO3GGX method!

When you use the miniVNA in Bluetooth mode, do you still provide 5DVC via the USB port (e.g., with a battery pack)?

I guess you also have to de-solder the two BNC connectors before you can remove the circuit board from the blue box...

73,

Frank