21. dubna 2013

Raspberry PI jako WSPR maják I.

Miniatůrní počítač Raspberry PI je fenomém poslední doby. Vzniká spousta nových aplikací a různých hacků. Na internetu se objevilo, že je možné generovat pomocí Raspberry PI přímo VF signál na pinu 4 konektoru GPIO.
První aplikací byl FM vysílač. Pak se objevilo přímo generování WSPR, ale pouze na nízkých kmitočtech. A pak už i WSPR přimo až do 250 MHz. Raspberry PI je schopné dát až +10 dBm na portu 4 GPIO, což už pro nějaké experimenty stačí.  Každopádně je třeba na výstup zařadit dolní propust nebo pásmový filtr.
Rozhodl jsem se vyrobit desku, která bude přímo pasovat na Raspberry PI a bude umožňovat připojení více antén pro různá pásma. Na desce jsou 4 relátka pro přepínání 4 antén. Pro přepínání budou využity volné GPIO porty. Je zde i prostor pro připravovaný PA o výkonu řádově ve stovkách miliwattů. Větší výkon je pro WSPR nesmyslný.  Pro testy lze tento konektor překlenout a využít pouze základního výkonu Raspberry PI. Filtry jsem se rozhodl udělat jako výměnné moduly pro různá pásma. Je možné buď použít konfiguraci jako dolní propust nebo pásmový filtr.


Schéma zapojení základní desky

Plošný spoj základní desky

Schéma zapojení filtru

Plošný spoj filtru
Momentálně už osazuji základní desku a zkouším měřit filtry pro jednotlivá pásma. Pokračování  bude během několika dnů v dalším článku...

1 komentář:

Vojtech Bubnik, OK1IAK řekl(a)...

Pěkné. Teď by to chtělo postavit ještě přijímač - připoj SoftRock, VFO by už bylo.

Nejlepší by bylo vytvořit standardní standalone WSPR maják se standardizovanou antenou. Pak by bylo možné se na reporty spoléhat.

Vojta OK1IAK