3. srpna 2011

Pásmový filtr 144 MHz pro Funcube Dongle

Díky široko pásmovosti trpí Funcube Dongle v lokalitách se silným signálem od různých vysílačů (FM, GSM, TV) přetížením vstupu. Přijímač se pak jeví jako tupý. Vyrobil jsem si pásmovou propust pro pásmo 144 MHz. Filtr je zapojen podle návrhu YU1LM. Celý filtr je v krabičce z pocínovaného plechu 40x30x17mm. Kondenzátory jsou standardní SMD 0805. Cívky z lakovaného Cu drátu.

Hotový filtr
Měření
Výsledky měření jsou uspokojivé. Bohužel sem mi nepodařilo dosáhnout autorem deklarovaných 0.65 dB průchozího útlumu. Útlum se u mého prototypu pohybuje kolem 2.7dB. Potlačení v pásmu FM rozhlasu je více než 60dB.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Ja jsem tenhle filtr postavil s S21 -1dB, presne tak jak to ma popsane yu1lm, tj, na tistaku 20x50mm a prostredni civka je o 90° otocena proti ostatnim. Kondy jsem ale nakonec pouzil klasicke, neSMD. Predtim jsem tam dal SMD, ale SMD kondy zrejme nemaji radi opakovany tepelny sok, nekolikrat jsem ty civky vypajel a laboroval s poctem zavitu, nakonec z toho vznikl paskvil sice s dobrou charakteristikou ale "vloznym" utlumem -25dB. Vysledek je tedy zhruba -1dB, ale potlaceni v FM pasmu je cca -40dB, cekal bych vice takze zadna slava.
OK2JKD