24. září 2009

Dovolená na Maltě - 9H3ZW


Tentokrát padla naše volba pro letošní dovolenou na Maltu. Hned jsem se začal pídit jak je to s vysíláním z tohoto ostrova. Ve spoustě dokumentů jsem nalezl, že Malta má  CEPT. Bohužel v dokumentech CEPTu Malta je, ale podle Maltských zákonů tam CEPT neplatí. Takže mi nezbylo než zkusit požádát o návštěvnickou koncesi, která platí 3 měsíce a stojí 12.6 EUR. Po vyplnění příslušných formulářů a zaplacení poplatku, nezbývalo než čekat. Byl jsem ujištěn, že koncese se vystaví cca za týden. Nakonec to trvalo týdny tři, ale v pátek před odletem jsem měl koncesi alespoň v mailu. Po zkušenostech z minulých let, kdy jsem vozil jen FT-817, padla nyní volba na IC-706MKII. Přece jen 100W za těchto podmínek je lepších než 5W. Ale zase to znamenalo vzít větší zdroj a spoustu dalších krámů.

Takže nakonec IC-706MKII + Tuner LDG AT-11 + spínaný zdroj MFJ a notebook Dell Inspiron Mini 9" s Win-testem.


Protože jsem vůbec nevěděl jak to bude v hotelu vypadat a kam umístím anténu. Vzal jsem s sebou 3 laminátové biče a dipól na 20m a pak smyčku na 1 el. quada na 20m. Nakonec jsme bydleli ve 4 patře a na balkóně jsme upevnil 7m laminátový bič a na něj dal dipól. Přímo do napájení jsem umístil tuner.


Po prvním zapunutí rádia šok, na 30m rušení S9. Šum poc celém pásmu. Zkouším 20m, tam je to stejné, ale nad 14.200 to začíná klesat někam na S3. Tu už se zdá být použitelné. Původně jsem měl v plánu jezdi na 20 a 30m všemi módy, teď se to redukovalo na 20m SSB.

O tom, že na ostrově je nějaká expedice holanďanů jsem věděl, ale překvapilo mě, když jsem objevil jejich antény na hotelu cca 200m metrů vzdušnou čarou od našeho. Takže pokud byly oni na pásmu, nemohl jsem vysílat. Měli 3 prvkové monobandery na všechny horní pásma. Kontaktoval jsem je a vyrazil k nim na návštěvu. Jezdí na ostrov už 20 let ve stejném termínu, vždy na měsíc. Postupně se tam střídají různí operátoři. Nechávají si v hotelu i antény a mají k dipozici místnost na střeše s klimatizací, kde mají pracoviště. Chvilku jsem si i zavysílal. Bylo to velmi přátelské posezení...
Nakonec jsem o dovolené strávil u rádia cca 3 hodiny čistého času, většinou až večer po večeři a udělal nečo přes 200 spojení. Deník už je na LOTW a QSL rozešlu během krátké doby. Více fotek je zde.

Žádné komentáře: