16. prosince 2011

Větrná elektrárna z PC ventilátoru

 Na internetu jsem objevil, že se dá vyrobit malá větrná elektrárna z ventilátoru PC zdroje. Docela mě to zaujalo,  sehnal  jsem nějaký materiál, a na čtvrtečním kroužku jsme se pustili do stavby. S dětmi ve věku 8-13 let jsme to zvládli za 2 hodiny.

Co budeme potřebovat:

ventilátor z PC zdroje (čím větší tím lepší)
plastová láhev cca 1l (ne PET, musí to být pevnější plast)
nepotřebné CD
několik zdrhovacích pásků
dřevěnou laťku nebo kulatinu cca 25x25mm délky 200mm
závitovou tyč M5 nebo M6 + 2x matička a 2x větší podložka
4x schottky dioda např: BAT43, BAT85 apod.
vrut délky cca 15mm
teplem smrštitelnou bužírku
epoxidové lepidlo
vteřinové lepidlo


Výrobu začneme vrtulí. Láhev rozřízneme a pomocí šablony přeneseme tvar vrtule a vystříhneme. Všechny listy musí být stejné. Moji šablonu si můžete stáhnout zde.

Listy vrtule
Dále z ventilátoru odstraníme  přebytečné plasty a rozebereme ho. Záleží na jeho konstrukci, ale veškerou elektroniku v něm je už nebudeme potřebovat. Musíme se přímo napojit na vinutí, ale tak aby naše přívody nevadily pak otáčení. Z motorku nám vlastně vznikne alternátor. Zapojení záleží na konkrétním ventilátorku. Z diod si vyrobíme  Gratzův můstek. Jako zátěž můžeme použít třeba LED diodu. Pokud ventilátor složíme zpět a zkusíme ho roztočit LED dioda by měla svítít  (pozor, jsou třeba poměrně velké otáčky).

Připojení k motorku a zapojení usměrňovače
 Dále si připravíme tělo z dřevěné laťky. Vyvrtáme otvor pro závitovou tyč (co nejblíže konci kde bude vrtule)  a uděláme zářez pro kormidlo.


Teď je třeba přilepit listy vrtule vteřinovým lepidlem. Povrch plastu trochu zdrsníme. Bude nám to lépe držet. Tělo motorku na dřevo přilepíme epoxydem. Já jsem jěště zbytkem epoxydu pojistil vrtuli.

Kormidlo
Po vytvrdnutí lepidla vsadíme do zářezu CD jako kormidlo a pojistíme šroubkem. Všechny spoje a celý můstek dáme do bužírek.  Kablíky zajistíme zdrhovacími pásky tak aby nebránily pohybu. Tělem protáhneme závitovou tyč tak aby se celé volně otáčelo dokola.
Jako indikaci provozu máme zátím jen LED diodu.
Elektrárnu jsem připevnil zdrhovacími pásky na zahradu k sušáku na prádlo. Uvídíme jestli venku alespoň pár dní vydrží...

1 komentář:

Leo řekl(a)...

Nyní musíme přidat solárních panelů a baterií vyzkoušet.
72! de ua1asb.
7030, 14060 / Rock-Mite 40/20.