Podle amerického vesmírného katalogu je na oběžné dráze země více než 9000 letájících objektů větších než 10cm. Radar Graves dokáže zachytit objekty na oběžné dráze větší než 10cm (do vzdálenosti 2000km) a objeky větší než 1m i na geostacionární dráze (ve spojení s optickým pozorovacím systémem). Radar je umístěn v Dijonu ve Francii v lokátoru JN27SI. Vysílá na frekvenci 143.050 MHz CW 24 hodin denně (vyzářený výkon je několik MW). Díky blízkosti jeho kmitočtu k našemu pásmu je jeho signál použitelný jako maják pro všechny druhy šíření (jako EME, Ms).
Jak pracuje vysílač radaru Graves ?
Radar má 4 separátní fázované anténní soustavy. Každá anténní soustava pokrývá 45 stupňů v azimutu. Radar pokrývá pouze jižní oblohu, 90 až 270 stupňů.
Horizontální svazek je široký 7.5 stupně. Každý sektor je tedy rozdělen 6 dílů. Do každého dílu sektoru vysílá radar 3,2 sekundy. Tedy celý sektor trvá 19,2 sekundy. Každý sektor je tedy skenován 4500 za 24 hodin. Všechny 4 sektory vysílají najednou. Podle údajů na internetu by měl být vyřovací úhel ve vertikální rovině 25 stupňů. Dle sledování PE1ITR jsou odrazy od mesíce dobře slyšitelné od 15 do 40 stupňů. Pokud je měsíc vidět v JN27SI, tak jsou odrazy od měsíce dobře slyšitelné i s minimálním vybavením.
Podobný radarový systém jménem NAVSPASUR je i v USA. ale bohužel na kmitočtu 217MHz.
Více informací o radaru najdete v Graves source book (EN+FR).
Spoustu informací včetně audio nahrávek najdete na stránkách PE1ITR.
Na stránkách G4IZU najdete live sledované Ms odrazy od radaru Graves.
Žádné komentáře:
Okomentovat